LCD fino 20x2 FSTN (+) cinzento com chip sobre vidro e retroiluminação branca
Choose the NHD-C0220BiZ-FSW-FBW-3V3M for a strong display experience in your next build. It features a FSTN (+) Gray screen with a White backlight and transflective display technology, delivering reliable readability across lighting environments. A 6:00 optimal view angle ensures visibility from many perspectives. With the capable ST7036 controller and I2C interface, integration with Arduino and similar development boards is seamless, so you can stay focused on refining your design.
This display is a chip-on-glass design, which allows you more flexibility in incorporating it into your design because it is not bonded to a PCB. It runs on a low 3.3V supply, operates between -20° and 70° Celsius, and is RoHS compliant, making it environmentally friendly, even if the environment might not be friendly to it.
NHD-C0220BiZ-FSW-FBW-3V3M: Technical Specifications
| Size | 2 Rows | 20 Characters |
|---|---|
| Display Format | 20x2 |
| Total Characters | 40 |
| Display Type | FSTN (+) Gray |
| Display Mode | Transflective |
| Optimal View | 06:00 |
| Outline L x W x H | 71.6mm x 37.6mm x 11mm |
| Viewing Area L x W | 61mm x 15.1mm |
| Active Area L x W | 58.5mm x 11.6mm |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Backlight | White |
| Interface | I2C |
| Compatibility | Arduino and Similar Development Boards |
| Controller Type | ST7036 |
| Connection Type | 1x8 Pins with 2mm Pitch |
| Operating Temperature | -20° ~ 70° C |
| Storage Temperature | -30° ~ 80° C |
| Additions | Mounting Holes |
3 Comentários
-
Boa qualidade
delivery is always on time, and shipment advise is regularly provided.
-
Grande qualidade
Outstanding quality. We have been purchasing from Newhaven for a couple years and support and quality is always great.
-
Muito bom
Good quality, fast shipping.