Customizable 128x64 Pixel FSTN+ Graphic LCD with RGB Backlight and Heater
The NHD-C12864A1Z-FS(RGB)-FBW-HT1 delivers high contrast visuals and features a 128x64 pixel FSTN+ LCD, transflective display with a RGB backlight and built-in 12V heater, for reliability under any environment. Red, green, and blue LEDs work in tandem to allow for a wide range of custom color options to suit any project and aesthetic. Thanks to its 6:00 viewing angle, it offers consistent clarity from below. Its ST7565P controller and SPI interface ensure quick connection with Arduino and similar development systems.
The display runs on low 3.0V power for more efficient applications. It operates between -40° and 70° C, making it dependable in extreme cold due to the built-in heater. It is RoHS compliant for environmental safety.
NHD-C12864A1Z-FS(RGB)-FBW-HT1: Technical Specifications
| Display Format | 128x64 Pixels |
|---|---|
| Display Type | FSTN (+) |
| Display Mode | Transflective |
| Optimal View | 6:00 |
| Outline L x W x H | 80mm x 54mm x 10.2mm |
| Viewing Area L x W | 70.7mm x 38.8mm |
| Active Area L x W | 66.52mm x 33.24mm |
| Supply Voltage | 3.0V |
| Backlight | RGB |
| Interface | Serial |
| Compatibility | Arduino and Similar Development Boards |
| Controller Type | ST7565P |
| Connection Type | Two 1x6 Pins with 5.54mm Pitch |
| Operating Temperature | -40° ~ 70° C |
| Storage Temperature | -30° ~ 80° C |
| Additions | Built-in 12V Heater |
2 Comentários
-
a cereja no topo do bolo!
Estes pequenos ecrãs foram a cereja no topo do bolo para o meu projecto. Fiquei muito satisfeito por poder definir a cor da retroiluminação para corresponder ao meu logótipo.
-
Pequeno e frágil
O ecrã é alimentado por uma tela de conteúdo com espigões para não danificar os componentes. Ecrã LCD muito nítido e de fácil programação. O único senão é que é muito frágil.