터치 프리 프리미엄 2.4인치 TFT 디스플레이로 선명하고 생생한 화질을 제공하여 실외 환경에 적합합니다.
This 2.4" TFT LCD offers 240x320 resolution with an 850-nit LED backlight, providing vivid, high-contrast visuals even in bright environments. Multi-domain vertical alignment (MVA) technology ensures wide viewing angles and consistent color, making it ideal for compact, portrait-oriented applications without touch input.
Choose between 8-bit or 16-bit 8080-II parallel interface for seamless Arduino and embedded system integration. A 40-pin FFC ZIF connector ensures secure, easy installation, while the ST7789VI controller delivers smooth rendering and reliable performance.
RoHS compliant and built for consistent operation, this display is perfect for industrial, embedded, or outdoor-facing applications where high-quality visuals are essential.
NHD-2.4-240320CF-CSXV#-F: 기술 사양
| Size | 2.4" Diagonal |
|---|---|
| Resolution | 240x320 Pixels |
| Colors | 262K |
| Display Type | Premium MVA |
| Display Mode | Transmissive |
| Optimal View | 70º Full View |
| Touchscreen | None |
| Outline L x W x H | 42.8mm x 59.91mm x 2.55mm |
| Viewing Area L x W | 37.72mm x 49.96mm |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Luminance | 850 Nits |
| Interface | 8/16-Bit 8080-II Parallel |
| Compatibility | Arduino and similar development boards |
| Controller/Driver | ST7789VI |
| Connection Type | 40-Pin 0.5mm Pitch FFC |
| Operating Temperature | -20° C ~ 70° C |
| Storage Temperature | -30° C ~ 80° C |
| Built-In Mounting | No |
| EMI Shielding | No |