Vivid Blue 16x1 Character LCD with White Backlight
The NHD-0116DZ-NSW-BBW combines an STN blue display with a white backlight and negative transmissive mode resulting in a vivid blue readout with white text. The 6:00 viewing angle ensures optimal visibility from below. Thanks to the robust ST7066U controller and easy-to-use Parallel interface, integrating with Arduino and similar development boards is quick and painless-leaving you more time to build.
This display runs on a standard 5.0V supply, operates between -20° and 70° Celsius, and is RoHS compliant, making it environmentally friendly, even if the environment might not be friendly to it.
NHD-0116DZ-NSW-BBW: 기술 사양
| Size | 1 Row | 16 Characters |
|---|---|
| Display Format | 16x1 |
| Total Characters | 16 |
| Display Type | STN (-) Blue |
| Display Mode | Transmissive |
| Optimal View | 6:00 |
| Outline L x W x H | 122mm x 33mm x 14mm |
| Viewing Area L x W | 99mm x 13mm |
| Active Area L x W | 98mm x 12mm |
| Supply Voltage | 5V |
| Backlight | White |
| Interface | Parallel |
| Compatibility | Arduino and Similar Development Boards |
| Controller Type | ST7066U |
| Connection Type | 1x16 Thru Hole with 2.54mm Pitch |
| Operating Temperature | -20° ~ 70° C |
| Storage Temperature | -30° ~ 80° C |