High Contrast 20x4 Character LCD Module FSTN (+) with White Backlight
Choose the NHD-0420DZ-FSW-FBW for a bright, high contrast LCD in your next build. Included is a transflective, FSTN positive (+) display, with 4 rows of 20 characters and a white backlight, delivering clear contrast across any lighting environment. A 6:00 viewing angle ensures optimal clarity from below. With the built-in ST7066U controller and Parallel interface, connecting with Arduino and similar development boards is quick and easy.
This display runs on a standard 5.0V supply, operates between -20° and 70° Celsius, and is RoHS compliant, making it environmentally friendly, even if the environment might not be friendly to it.
NHD-0420DZ-FSW-FBW: Technische Daten
| Size | 4 Rows | 20 Characters |
|---|---|
| Display Format | 20x4 |
| Total Characters | 80 |
| Display Type | FSTN (+) |
| Display Mode | Transflective |
| Optimal View | 6:00 |
| Outline L x W x H | 98mm x 60mm x 13.4mm |
| Viewing Area L x W | 76mm x 25.2mm |
| Active Area L x W | 70.4mm x 20.8mm |
| Supply Voltage | 5V |
| Backlight | White |
| Interface | Parallel |
| Compatibility | Arduino and Similar Development Boards |
| Controller Type | ST7066U |
| Connection Type | 1x16 Thru Hole with 2.54mm Pitch |
| Operating Temperature | -20° ~ 70° C |
| Storage Temperature | -30° ~ 80° C |
2 Bewertungen
-
Das ist in Ordnung.
Das Produkt wurde schnell geliefert. Die Dokumentation ist gut. Es gibt vielleicht günstigere Alternativen, aber die Qualität ist gut.
-
Funktioniert gut
Ich habe dieses Display mit gelöteten Pins bestellt und bin sowohl mit der Qualität des Produkts als auch mit dem Service sehr zufrieden. Ich habe bereits zuvor bei diesem Unternehmen bestellt und der Kundenservice ist hervorragend. Sehr zu empfehlen.
