High Contrast 16x2 FSTN (+) Character LCD with White Backlight
The NHD-0216K1Z-FSW-FBW-L is a bright solution with high contrast text in this monochrome character display. This LCD module is an FSTN positive (+) transflective display with a white backlight for clarity in any lighting environment. Its 6:00 viewing angle provides optimal visibility from below. The built-in ST7066U controller, Parallel interface, and 1x16 thru hole connection with 2.54mm Pitch makes integration with Arduino and similar development boards easy.
The display runs on standard 5.0V supply and operates between -20° and 70° C, making it dependable in extreme conditions. It is RoHS compliant, making it environmentally friendly, even if the environment might not be friendly to it.
NHD-0216K1Z-FSW-FBW-L: Technical Specifications
| Size | 2 Rows | 16 Characters |
|---|---|
| Display Format | 16x2 |
| Total Characters | 32 |
| Display Type | FSTN (+) |
| Display Mode | Transflective |
| Optimal View | 6:00 |
| Outline L x W x H | 80mm x 36mm x 13.5mm |
| Viewing Area L x W | 64.5mm x 16.4mm |
| Active Area L x W | 55.65mm x 10.98mm |
| Supply Voltage | 5V |
| Backlight | White |
| Interface | Parallel |
| Compatibility | Arduino and Similar Development Boards |
| Controller Type | ST7066U |
| Connection Type | 1x16 Thru Hole with 2.54mm Pitch |
| Operating Temperature | -20° ~ 70° C |
| Storage Temperature | -30° ~ 80° C |
4 Recensioner
-
Great product
Worked perfectly. Replaced damaged display.
-
Utmärkt kvalitet
This display is well made with good contrast and brightness. It does not have header pins if you want to solder wires directly to it but I like that there is an option to buy it with the pins soldered. Ordered a couple this way and very pleased with the product.
-
very good
good quality
-
Bright LCD
bright backlight and easy to set up.
