High Contrast FSTN White 16x2 Character LCD Module with Temperature Compensation Circuit
The NHD-0216HZ-FSW-FBW-33V3C is a smart solution for your next project. Engineered as a transflective, FSTN positive (+) display with white backlight, resulting in clear character readout whether you're indoors or out. The 6:00 viewing angle ensures optimal visibility from below. Thanks to the built-in ST7066U controller and Parallel interface, connecting with Arduino and similar development boards is quick and easy, leaving you more time to build.
This display runs on a low 3.3V supply, operates between -20° and 70° Celsius with a built-in temperature compensation circuit for stable backlight contrast across the entire range. This LCD module is RoHS compliant, making it environmentally friendly even if the environment might not be friendly to it.
NHD-0216HZ-FSW-FBW-33V3C: Technical Specifications
| Size | 2 Rows | 16 Characters |
|---|---|
| Display Format | 16x2 |
| Total Characters | 32 |
| Display Type | FSTN (+) |
| Display Mode | Transflective |
| Optimal View | 6:00 |
| Outline L × W × H | 65.5mm × 36.7mm × 14mm |
| Viewing Area L × W | 54mm × 14.4mm |
| Active Area L × W | 49.9mm × 10.4mm |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Backlight | White |
| Interface | Parallel |
| Compatibility | Arduino and Similar Development Boards |
| Controller Type | ST7066U |
| Connection Type | 1x16 Thru Hole with 2.54mm Pitch |
| Operating Temperature | -20° ~ 70° C |
| Storage Temperature | -30° ~ 80° C |
| Additions | Temperature Compensation Circuit |
8件のレビュー
-
It works!
For a new project, I ordered a total of 10 each NHD-0216HZ-FSW-FBW-33V3C. I mounted the NH displays onto my custom designed PCBs that interfaces then with the popular I2C interface and makes them compatible with open source software for RGB LCDs as well as plain white LCDs. I'll send photos to NewHaven Display.
-
素晴らしい
Great job from start to finish.
-
Works good
Works well. Good brightness. Fast shipping.
-
非常に明るい
質の高いディスプレイを探しているのなら、これです。redditのユーザーから勧められたもので、初期設定やセットアップはとても簡単でした。ドキュメントも充実しており、品質も最高です。
-
利口
製品もサポートも良い。
-
Muy bueno
マウザーでこのパーツを購入しましたが、Newhavenから直接技術的なサポートを受け、とてもよかったと思います。私はArduinoの私のプロジェクトに助力してくれました。非常にお勧めします。
-
品質と迅速な発送
到着も早く、品質も最高です。
-
良質なディスプレイ
迅速な配達と素晴らしい製品。