Small 8x2 STN (+) Gray Character LCD without Backlight
The NHD-0208BZ-RN-GBW is a STN positive Gray display without a backlight that performs well in bright ambient light due to the reflective screen. The 6:00 viewing angle ensures optimal visibility from below. Powered by the efficient ST7066U controller and utilizing Parallel interfacing, it's also quick to pair with Arduino and similar development boards-helping you get up and running faster.
This display runs on a standard 5.0V supply, operates between -20° and 70° Celsius, and is RoHS compliant, making it environmentally friendly.
NHD-0208BZ-RN-GBW: Technical Specifications
| Size | 2 Rows | 8 Characters |
|---|---|
| Display Format | 8x2 |
| Total Characters | 16 |
| Display Type | STN (+) Gray |
| Display Mode | Reflective |
| Optimal View | 6:00 |
| Outline L x W x H | 58mm x 32mm x 9.5mm |
| Viewing Area L x W | 38mm x 16mm |
| Active Area L x W | 27.81mm x 11.48mm |
| Supply Voltage | 5V |
| Backlight | None |
| Interface | Parallel |
| Compatibility | Arduino and Similar Development Boards |
| Controller Type | ST7066U |
| Connection Type | 2x7 Thru Hole with 2.54mm Pitch |
| Operating Temperature | -20° ~ 70° C |
| Storage Temperature | -30° ~ 80° C |